Oto Blog

B Sınıfı Ehliyet

Z

Motorlu veya motorsuz taşıtlarla karayollarında sürüş yapabilmek için yetkili kurumlarca verilmiş bir sürücü belgesi gerekiyor. Sürücü belgeleri arasında en bilinenlerin başında ise B sınıfı ehliyetler geliyor. B sınıfı sürücü belgesiyle ilgili merak ettiklerinizi bu rehberde bulabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Nedir?

B sınıfı ehliyet otomobil ve kamyonet kullanabilmek için gereken sürücü belgesi sınıfı olarak biliniyor. Trafiğe çıkan araçların büyük bölümü sedan, hatchback ve SUV gibi farklı gövde tasarımlarına sahip otomobillerden oluştuğu için B ehliyet en çok tercih edilen sınıfların başında geliyor. B ehliyet motor kullanabilir mi diye merak ediyorsanız, motosiklet kullanmak için A sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. 

B Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Diğer sürücü belgesi çeşitlerinde olduğu gibi B grubu ehliyete sahip olmak için de yaş şartını yerine getirmiş olmanız gerekiyor. B ve BE sınıfı ehliyet için sürücü adaylarında 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranıyor. B1 sürücü belgesine sahip olmak için ise 16 yaşını doldurmak gerekiyor. En az ilkokul düzeyinde eğitime sahip olmak ve araç kullanmaya engel bir sağlık sorununun bulunmaması diğer sürücü belgesi şartları arasında yer alıyor.

B Ehliyet Nasıl Alınır?

B sınıfı sürücü belgesi almak için sürücü kursuna kaydolarak teorik ve pratik eğitimleri başarıyla tamamlamalısınız. Kurs eğitimini tamamladıktan sonra teorik bilgilerin test edildiği ehliyet sınavına girmeniz gerekiyor. Sürüş becerilerinizin test edildiği direksiyon sınavına girebilmek için ehliyet sınavını başarıyla tamamlamalısınız. Her biri 2 puan değerindeki 50 sorunun en az 35’ini doğru cevaplamalısınız. 

B Sınıfı sürücü belgesi için gereken evraklar ise şu şekilde:

  • Kimlik kartı fotokopisi,
  • 4 adet biyometrik fotoğraf,
  • Sağlık raporu,
  • Adli sicil kaydı,
  • Eğitim durumunu gösteren öğrenci belgesi veya diploma.

B Sınıfı Ehliyet Çeşitleri

2016’dan önce yalnızca tek tip B sınıfı ehliyet kullanılıyorken yapılan düzenlemeyle günümüzde bu sınıftaki sürücü belgeleri B, B1 ve BE olarak üçe ayrılıyor. 

B Ehliyet

B ehliyet yalnızca otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücüler tarafından alınıyor. 2016 yılından önce minibüs de kullanabilen B grubu ehliyet sahiplerinin artık D1 sınıfına da başvurması gerekiyor. Bu sınıfa ait sürücü belgeleri aynı zamanda M, B1 ve F sınıflarını da kapsıyor. Buna göre 2-3-4 tekerlekli motorlu bisiklet ve traktörler de kullanılabiliyor.

B1 Ehliyet

Normal B sınıfına göre kapsamı daha dar olan B1 ehliyetle yalnızca 4 tekerlekli motosikletler kullanılabiliyor. M sınıfı mopedleri de kapsayan B1 ehliyet sahipleri motor gücü 15 KW’ın altında olan ve ağırlığı 400 kg’ı geçmeyen araçları kullanabiliyor. Bu tip sürücü belgesine sahip olmak için diğer B grubu sürücü belgelerinden farklı olarak 16 yaşını doldurmuş olmak yeterli.

BE Ehliyet

B grubu sürücü belgeleri arasında en kapsayıcı özelliğe sahip olan BE ehliyet ile M, B1, B ve F sınıfına ait tüm taşıtlar kullanılabiliyor. Römorklu ve yarı römorklu yük taşımacılığında kullanılabilmesiyle diğer B sınıfı sürücü belgelerinden ayrılıyor. BE sınıfı ehliyete sahip olmak isteyen sürücülerin önce B grubu sürücü belgesi alması gerekiyor. 

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

B sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler otomobil ve kamyonet sınıfına dahil tüm araçları kullanabiliyor. Bu ehliyet türü M ve F sınıflarını da kapsadığı için motorlu bisiklet, traktör ve ticari amaçlı olmamak kaydıyla römork taşıyabilen tarım araçları da kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir